Kiállításformában megtett vallomás
Menyhárt Marcell kiállítása
Jankó Judit
Az idén tízéves Nick Galériának Menyhárt Marcell az első művésze, akinek felvállalta a teljes körű képviseletét. A Macropop címet viselő, pályakezdő és identitáskereső tárlatról beszélgettünk a fiatal szobrásszal, aki a munkáiból is érezékelhető őszinteséggel válaszolt a kérdésekre.
Patria ubi bene
Ricz Géza: SENK/HÁZA című kiállításához
Orcsik Roland
Szürkére kopott játszótéri csúszda áll – hol is? A háttér két alaptónusra van bontva, feketére és szürkére. Sokáig fel sem tűnik az ellenpontot képező függőleges, világoskék csík. Mintha nem is csík lenne, hanem égő seb. Épp ennek a vonásnak köszönhetően válik érzékelhetőbbé a csúszda fotószerűsége.
Falloszlabirintus
Dallos Ádám és Hopp-Halász Károly kiállítása
Novák Lea
A térben a művek mellett csupán egy szöveg tűnik fel rögtön a legelején: a két alkotó közötti 2016-os e-mailváltás egy részlete, amelyben a kiállítás előkészületeit beszélik meg; a párbeszéd Halász halálának bekövetkezte miatt sosem fejeződhetett be. Hopp-Halász szavával élve egy különös peep show-nak lehetünk tanúi, ám itt emberek helyett a művek kerülnek interakcióba egymással.
Szenzuális és intellektuális játék a fénnyel
Fényművészeti múzeum Budapesten
Jankó Judit
A világ egyik legnagyobb fényművészeti múzeuma Budapesten van: ez a LAM (Light Art Museum). Az egykori Hold utcai piac területén nyílt független művészeti kiállítótérben modern és kortárs fénnyel kapcsolatos művészi munkával találkozhatnak a látogatók, köztük Moholy-Nagy László és Victor Vasarely alkotásaival.
Újrahasznosított emlékek
Ferencz S. Apor kiállításáról
Túros Eszter
Ferencz S. Apor az utóbbi két évben új, sorozattá érlelt képi világot alakított ki, egy olyan egyedi beszédmódot, mely újszerűsége ellenére, korábbi alkotásai felől válik leginkább értelmezhetővé. Emlékekből, emlékekkel dolgozik, a személyes és kollektív emlékezet tárgyaival.
Kollektív és egyéni morfológiák
Színerő – Léptékváltás X.
Mitől lesz egy kép festmény? Erre a kérdésre a teoretikusok és művészek hosszú ideje keresik a választ. Időről időre az adott korszak esztétikai normatívái és kánonja alapján kísérletet is tesznek a kérdés megválaszolására. A lehetséges megfejtés a hullámzó kánon aktuális vonala mentén alakul, de jellemzően magában foglalja az előző időszakok elvárásait is.
Metszetben az idő
Folyékony időszeletek – Női művészek az MNB kortárs gyűjteményéből
Kovács Alex
A veszprémi Művészetek Háza, az Európa Kulturális Fővárosa program miatt a városra irányuló figyelmet kihasználva több, jelenleg látogatható kiállítását a női képzőművészet bemutatásának szenteli. Ezek közül a Művészetek Háza és az MNB Arts and Culture – a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményének kezelő szervezete – első közös, Folyékony időszeletek címet viselő kiállítása egy igazán különleges rendezés, amelynek kurátora az MNB kortárs gyűjteményét gondozó divízió vezetője, Hamvai Kinga.
Széljegyzetek a lét hektikus abszurditásáról
Dávid Zita | make sense
Tayler Patrick Nicholas
A színátmenetes szalagfüggöny előtti ablaküveg párájába ujjbegyezett krikszkrakszok mögül egy lombkorona távoli tükörképe sejlik elő, miközben a vízcseppek apró ékszerként díszítik a látványt.
A művészet arra való, hogy megváltozzon az ember a segítségével
Beszélgetés Keserü Ilonával
Képiró Ágnes
Keserü Ilona 88. születésnapja alkalmából, 2021-ben merült fel egy hosszú beszélgetés lehetősége, melynek rögzítésére végül 2022 nyarán került sor. A rendelkezésre álló terjedelem nem elég a rendkívül sokrétű pálya méltó megrajzolásához, így a beszélgetés íve munkásságának egy-egy szegmensére fókuszálva, a gondolatiság, a művészi attitűd alapján konstruálódott.
Örökzöldek és izgága kályhák
Erményi Mátyás kiállításairól
Tayler Patrick Nicholas
Erményi a mesterségbeli tudás bőrkötéses ópuszát a lobogó lángokba veti. Az anyag azonban nem vész el, csupán átalakul. A szétfacsart terekből és napszítta képkockákból egy újfajta „szkillesség” csillan elő, mely a bmx-es, gördeszkás szubkultúrák befogadói-szurkolói reakcióit ébresztik fel.
Privát időszámítás
Gergely Nóra kiállítása
Wechter Ákos
A káosz felidézése önmagában is foglyul ejt: a formák gomolygása, a színek extázisa a spontán kifejezés eufóriája sajátos mámoreffektust képes teremteni. De ugyanide vezet a rendezettség túlfokozása, a geometrikus modellezés is. Feltéve, ha a befogadó előtt e rend miértje rejtve marad. Az ún. fenséges hatásmechanizmusa érvényesül: azaz ami közvetlenül értelmezhetetlen, az a ráción túli megértésélménybe csap át.
Látni tanulok
Tayler Patrick kiállítása
Fülöp Tímea
Eltelt kétszáz év, és a művészt még mindig romantikus zseninek képzeljük. Csak a szleng változik, a gondolataink még a régiek, mert könnyebb a bőrdzsekit bomberre cserélni, mint újrakonfigurálni a világképünket. Egyébként is, csak az változtat a véleményén, akinek nem volt igaza már 14 évesen.