ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ugrás / JUMP
Enzsöly Kinga kiállítása

PUCCS Contemporary Art
2023. 11. 16. – 12. 08.

Enzsöly Kinga munkáiban a város és természet kapcsolódási pontjai, közös határterületei jelennek meg, melyen belül is leginkább az emberi életnek a növény- és állatvilággal, valamint a természeti jelenségekkel fellelhető párhuzamai kerülnek fókuszba. Így válnak képei szereplőivé mélytengeri lények, az üvegházak trópusi növényei, madarak, vulkánkitörések porfelhői vagy a szöcskék.

A PUCCS Contemporary Art kockaterében, a kirakatrács mögött, az üvegen keresztül látható neoninstallációban egy ugrás mozdulata kerül központba. Az “ugrás” maga a város egy kis zárt terébe, szűk dobozába helyeződik bele, így az
értelmezési tartományt a tér erősen meghatározza. Az ugrás szót alapvetően mozgás kifejezésére használjuk, ahol a rövid időtartam legalább olyan fontos, mint maga a távolság vagy a mozdulat: ugrik a magasugró, a síugró, a távolugró, a gátugró, a rúdugró, a hármasugró… az úszó fejest ugrik, miközben a test megfeszül. A gördeszkás ugrása játékosabb, akár a labdajátékosoké is, jégtánc közben is ugrásról beszél a sportriporter, de a néptánc is tele van ugró mozdulatokkal. Ugranak a gyerekek a trambulinon, az ágyon, ugrókötéllel, homokba, ugróiskolán vagy bakot. Ugrik a radír, a labda, a rugó, a sakkban a futó, a képernyő is ugrálhat, de ugorhat a lázmérő higanyszála is, ahogy a ló is megugorhat. Mindegyik ugrás, mindegyik mozgás, gyors elmozdulás, hol így, hol úgy, különböző – és egyben hasonlóan rövid – időintervallumokban.

Enzsöly Kinga Budapesten és Győrben élő és alkotó képzőművész, 2005-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetem Festőművész Szakán, ahol jelenleg a Doktori Iskola hallgatója. Műveinek kiindulópontjául saját személyes élményei szolgálnak, amik általános élethelyzetekből eredő témákat érintenek, mint például az elmúlás, a hiány, a változás-változatlanság, a társadalom, a generációváltás, a személyes-személytelen. Munkái a költészettel rokon alkotások: asszociációkkal, vizuális metaforákkal, hasonlatokkal, szenzuális részletekkel. Egy-egy finom érintkezési pont megváltoztatja a kép értelmezési területét.

///
A megnyitón közreműködik: Sőrés Zsolt zeneszerző, hangművész
Puccs Contemporary Art, 1084 Budapest, Víg u. 22.
Szervezés: Parallel Művészeti Alapítvány
Támogató: Józsefvárosi Önkormányzat