Kiállítás nyílik egy pécsi magángyűjtemény képeiből
Sirbik Attila
Egy műgyűjtemény kereteit – minden gyűjtés példázataként – az érdeklődés célirányos keresései és a véletlen rátalálások határolják, hogy a gyűjtő személyiségét megteremtsék. Mert a gyűjtemény identitáskonstrukció. A gyűjtő önmagát gyűjti, hogy birtokolhassa személyiségét. Az enteriőrjében összekerülő tárgyak ezért önnön tulajdonságainak, emlékeinek néhol felderengő középpontokkal egymás mellé rendelődő világát jelzik, melyet az enteriőr falai zárnak körbe.
Ez a pécsi magángyűjtemény elsősorban (s ez jelenti a kollekció szándékolt középpontját) festők önarcképeire specializálódott. A kiállításon Aba-Novák Vilmos, Gábor Jenő, Istókovits Kálmán, Kmetty János, Nagy Balogh János, Perlmutter Izsák, Perlrott Csaba Vilmos, Pór Bertalan, Stefán Henrik, Szőnyi István, Than Mór önarcképei láthatók.
A véletlen rátalálásokat pedig a gyűjtemény peremén Egry József, Gábor Jenő, Martyn Ferenc, Muzslai Kampis Margit, Orbán Dezső, Stefán Henrik Vörös Géza, illetve Pentelei Molnár János és más kismesterek különböző műfajú alkotásai képviselik. Ennek a privátszférába rejtőzködő gyűjteménynek ad átmeneti otthont egy időszaki kiállításra a Janus Pannonius Múzeum Modern Magyar Képtára, mely nemcsak egyedi műalkotások, hanem az adományozók – Gegesi Kiss Pál, Tamás Henrik, Tompa Kálmán, Bedő Rudolf, Ubrizsy Gábor és mások – révén egyúttal egykori magángyűjtemények gyűjteménye is.
A kiállítás 2018. október 3-tól 2018. november 5-ig, hétfő kivételével naponta 10-18 óráig tekinthető meg.