ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Látás és vizualitás

Látás és vizualitás

Lantos Ferenc (1929–2014) a látás és a vizualitás viszonyát tudományos szemszögből analizálta, és ennek alapján fejlesztett ki egy sajátos, nonfiguratív rendszert. Lantos mesterén, Martyn Ferencen keresztül fiatalon, közvetve ismerte meg a francia absztrakt kultúrát, és fokozatosan alakított ki egy természetelvű, de nem organikus, absztrakt alapú formavilágot, amely az 1970-es és 1980-as évek nemzetközi, geometrikus absztrakt alkotásaival vethető össze.

Dé: Nash V4 KRÚ

Dé: Nash
V4 KRÚ

Ez a reaktív vonás dominál a V4 KRÚ, a Gyár Ft. Gege, a Kisvasút és a Csokidigger Ft. Krúbi című számokban, mely a beszédpozícióit is nagyban leegyszerűsíti. Ez egészen látványos az első két ún. diss track esetében, hiszen itt alapvetően egy kétdimenziós irónia, egy ellen-ellenazonosulás érvényesül. A fiktív karakter valakivel szemben próbálja megfogalmazni önmagát, ugyanakkor nyelvét csak propagandasablonokra tudja alapozni: „Mi van itt keleten, mi van, mi van / Elmondom nektek, hogy nálunk mi van / Erős, önálló, homogén nemzetek / Magyarok, szlovákok, csehek és lengyelek / Felvesszük a kesztyűt bármikor veletek” (V4 KRÚ).

Bartha Máté: Kontakt Interjú Bartha Mátéval, a Louis Roederer Discovery Award nyertesével

Bartha Máté: Kontakt
Interjú Bartha Mátéval, a Louis Roederer Discovery Award nyertesével

A TOBE Gallery évadnyitó kiállításán, Bartha Máté, a nemzetközi színtéren is számos sikert elért, KONTAKT című sorozatát mutatja be. Az anyag 2018-ban elnyerte a Capa Nagydíjat, a 2019-es Arles-i Fotófesztiválon pedig Prix Découverte Louis Roederer díjban részesült.
Kontakt (az angol ’contact’ szóból): Érintés, fizikai érintkezés állapota. Kapcsolódás, kapcsolatba kerülés. Katonai zsargonban az ellenséggel való találkozást, fegyveres összecsapást jelenti.

mindenütt jó, de… — a MODEM közösségimédia-projektje Szász Lilla és Máté Dániel: Vigyázzon!

mindenütt jó, de… — a MODEM közösségimédia-projektje
Szász Lilla és Máté Dániel: Vigyázzon!

Megnéztünk pár oktatóvideót a helyes karantén-létről, amely összefoglalja, hogy mik is a fő szabályok. Ezekhez kerestünk és készítettünk képpárokat, amelyek közé archív felvételeket vágtunk be. Ily módon próbáljuk visszaadni, hogy milyen érzéseket váltott vagy éppen vált ki belőlünk a karantén.” (Szász Lilla és Máté Dániel)

mindenütt jó, de… — a MODEM közösségimédia-projektje Benczúr Emese és Juhász Nóra: Cleaning

mindenütt jó, de… — a MODEM közösségimédia-projektje
Benczúr Emese és Juhász Nóra: Cleaning

Benczúr Emese és Juhász Nóra a felszámolódást helyezték a munkájuk fókuszába, ami a vírus helyzettől függetlenül is sok szempontból érvényes tapasztalat a mai Magyarországon. Mivel a kijárási korlátozások miatt a legtöbb dologgal együtt a képzőművészeti élet is megtorpant a művészeknek volt ideje a átgondolni a kortárs képzőművészet helyzetét. A két művész a következőkre jutott: az intézményrendszerben alig van pénz, reálisan nem is várható, hogy lesz a közeljövőben, a kiállítások meglehetősen kevés embert vonzanak,illetve szinte már nincs is olyan kiállítótér, amely normálisan működik.

P. Szabó Ernő-emlékdíj 2020 Az idei díjazottakról

P. Szabó Ernő-emlékdíj 2020
Az idei díjazottakról

Az idei év perspektívavesztéssel is járó, kaotikus hónapjai közepette sem feledkeztünk meg a díjról. Szeretnénk a kontinuitást azzal biztosítani, hogy a kitűzött elvek mentén folytatjuk a díjjal fémjelzett, művészeti írás különböző csapásirányait támogató programunkat.A 2020-as év lejobb kritikusának járó elismerését Győrffy László képzőművésznek és művészeti írónak nyújtottuk át, aki lenyűgöző pontossággal képes megragadni vizuális problémákat és ezzel egyidejűleg komplex módon szerveződő, humorral átszőtt szövegtesteket teremt. Az Új Művészet online felületének 2020-as megújulásával és a pandémia okozta virtualitásba torlódással összhangban egy olyan díjat is átadtunk idén, amit a lap online platformján publikáló szerzők között osztottunk ki. E díjat Fülöp Tímea részére adtuk át.

Matthew Dear Black City

Matthew Dear
Black City

„Matthew Dear 2010-ben megjelent Black City című lemeze sajátosan mutatja fel ezt az ember elől visszahúzódó, titokzatos alteritást, amelyet zajon és zörejeken túl lévő folytonosságként jellemezhetünk. Az album dalainak felszínén végigfut a furcsa sercegések, koppanások, puffanások és megannyi érdekfeszítő zajeffekt sajátos széttartó hatása.” – Horváth Márk